ELXR351LGN332MDB5M.pdf
ELXR351LGN332MDB5M.pdf
| Series | LXR | LXR | LXR | LXR | LXR |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 3300 µF | 3300 µF | 3300 µF | 3300 µF | 3300 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 350 V | 350 V | 350 V | 350 V | 350 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 14.4 A @ 120 Hz | 14.4 A @ 120 Hz | 14.4 A @ 120 Hz | 14.4 A @ 120 Hz | 14.4 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 20.16 A @ 3 kHz | 20.16 A @ 3 kHz | 20.16 A @ 3 kHz | 20.16 A @ 3 kHz | 20.16 A @ 3 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 1.102 (28.00mm) | 1.102 (28.00mm) | 1.102 (28.00mm) | 1.102 (28.00mm) | 1.102 (28.00mm) |
| Size/Dimension | 2.500 Dia (63.50mm) | 2.500 Dia (63.50mm) | 2.500 Dia (63.50mm) | 2.500 Dia (63.50mm) | 2.500 Dia (63.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 4.685 (119.00mm) | 4.685 (119.00mm) | 4.685 (119.00mm) | 4.685 (119.00mm) | 4.685 (119.00mm) |