ELXR351LGC472MEB5M.pdf
ELXR351LGC472MEB5M.pdf
| Series | LXR | LXR | LXR | LXR | LXR |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 4700 µF | 4700 µF | 4700 µF | 4700 µF | 4700 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 350 V | 350 V | 350 V | 350 V | 350 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 19.1 A @ 120 Hz | 19.1 A @ 120 Hz | 19.1 A @ 120 Hz | 19.1 A @ 120 Hz | 19.1 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 26.74 A @ 3 kHz | 26.74 A @ 3 kHz | 26.74 A @ 3 kHz | 26.74 A @ 3 kHz | 26.74 A @ 3 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 1.240 (31.50mm) | 1.240 (31.50mm) | 1.240 (31.50mm) | 1.240 (31.50mm) | 1.240 (31.50mm) |
| Size/Dimension | 3.000 Dia (76.20mm) | 3.000 Dia (76.20mm) | 3.000 Dia (76.20mm) | 3.000 Dia (76.20mm) | 3.000 Dia (76.20mm) |
| Height-Seated(Max) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) | 4.528 (115.00mm) |