B43540B2108M000.pdf
B43540B2108M000.pdf
| Series | B43540 | B43540 | B43540 | B43540 | B43540 |
| Capacitance | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 85mOhm @ 100Hz | 85mOhm @ 100Hz | 85mOhm @ 100Hz | 85mOhm @ 100Hz | 85mOhm @ 100Hz |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 3.69 A @ 100 Hz | 3.69 A @ 100 Hz | 3.69 A @ 100 Hz | 3.69 A @ 100 Hz | 3.69 A @ 100 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | - | - | - | - | - |
| Impedance | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms |
| LeadSpacing | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) |
| Size/Dimension | 1.181 Dia (30.00mm) | 1.181 Dia (30.00mm) | 1.181 Dia (30.00mm) | 1.181 Dia (30.00mm) | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) |