B43540A2188M000.pdf
B43540A2188M000.pdf
| Series | B43540 | B43540 | B43540 | B43540 | B43540 |
| Capacitance | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 50mOhm @ 100Hz | 50mOhm @ 100Hz | 50mOhm @ 100Hz | 50mOhm @ 100Hz | 50mOhm @ 100Hz |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 5.3 A @ 100 Hz | 5.3 A @ 100 Hz | 5.3 A @ 100 Hz | 5.3 A @ 100 Hz | 5.3 A @ 100 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | - | - | - | - | - |
| Impedance | 65 mOhms | 65 mOhms | 65 mOhms | 65 mOhms | 65 mOhms |
| LeadSpacing | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) |
| Size/Dimension | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.850 (47.00mm) | 1.850 (47.00mm) | 1.850 (47.00mm) | 1.850 (47.00mm) | 1.850 (47.00mm) |