R3B100550R0J5G0.pdf
| Image |  |
| Part Number | R3B100550R0J5G0 |
| Manufacturer | TTM Technologies, Inc. |
| Package/Case | 0402 (1005 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Series | R3B |
| ProductStatus | Obsolete |
| Resistance | 50 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power(Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | RF, High Frequency |
| TemperatureCoefficient | ±300ppm/°C |
| OperatingTemperature | -55°C ~ 150°C |
| Ratings | - |
| Size/Dimension | 0.040 L x 0.020 W (1.02mm x 0.51mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.017 (0.43mm) |