HHXE250ARA560MF61G.pdf
HHXE250ARA560MF61G.pdf
| Image |  |
| Series | HXE | HXE | HXE | HXE | HXE |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Hybrid | Hybrid | Hybrid | Hybrid | Hybrid |
| Capacitance | 56 µF | 56 µF | 56 µF | 56 µF | 56 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 50mOhm | 50mOhm | 50mOhm | 50mOhm | 50mOhm |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 140 mA @ 120 Hz | 140 mA @ 120 Hz | 140 mA @ 120 Hz | 140 mA @ 120 Hz | 140 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.4 A @ 100 kHz | 1.4 A @ 100 kHz | 1.4 A @ 100 kHz | 1.4 A @ 100 kHz | 1.4 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.240 (6.10mm) | 0.240 (6.10mm) | 0.240 (6.10mm) | 0.240 (6.10mm) | 0.240 (6.10mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) |