250BXC22MEFCT810X16.pdf
250BXC22MEFCT810X16.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Series | BXC | BXC | BXC | BXC | BXC |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 22 µF | 22 µF | 22 µF | 22 µF | 22 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 188 mA @ 120 Hz | 188 mA @ 120 Hz | 188 mA @ 120 Hz | 188 mA @ 120 Hz | 188 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 470 mA @ 100 kHz | 470 mA @ 100 kHz | 470 mA @ 100 kHz | 470 mA @ 100 kHz | 470 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) |