RNS1C470MDS1PX.pdf
RNS1C470MDS1PX.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| Series | FPCAP, RNS | FPCAP, RNS | FPCAP, RNS | FPCAP, RNS | FPCAP, RNS |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer |
| Capacitance | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 42mOhm | 42mOhm | 42mOhm | 42mOhm | 42mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 240 mA @ 120 Hz | 240 mA @ 120 Hz | 240 mA @ 120 Hz | 240 mA @ 120 Hz | 240 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 2.4 A @ 100 kHz | 2.4 A @ 100 kHz | 2.4 A @ 100 kHz | 2.4 A @ 100 kHz | 2.4 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) | 0.433 (11.00mm) |