RF1C102MP51016E.pdf
RF1C102MP51016E.pdf
| Image |  |
| Series | RF | RF | RF | RF | RF |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 1.2 A @ 120 Hz | 1.2 A @ 120 Hz | 1.2 A @ 120 Hz | 1.2 A @ 120 Hz | 1.2 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 2 A @ 100 kHz | 2 A @ 100 kHz | 2 A @ 100 kHz | 2 A @ 100 kHz | 2 A @ 100 kHz |
| Impedance | 23 mOhms | 23 mOhms | 23 mOhms | 23 mOhms | 23 mOhms |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) |