Vishay Dale RER75F10R0RCSL
RER75F10R0RCSL
Part No.:
RER75F10R0RCSL
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER75F10R0RCSL.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER75
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
30W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Military, Moisture Resistant
Size/Dimension:
1.968 L x 1.140 W (49.99mm x 28.96mm)
Height-Seated(Max):
0.625 (15.87mm)