Vishay Dale RER70F1240RC02
RER70F1240RC02
Part No.:
RER70F1240RC02
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER70F1240RC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 20W
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER70
ProductStatus:
Active
Resistance:
124 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
20W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Military, Moisture Resistant
Size/Dimension:
1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm)
Height-Seated(Max):
0.561 (14.25mm)