RER50F68R1RC02.pdf
RER50F68R1RC02.pdf
| Resistance | 68.1 Ohms | 68.1 Ohms | 68.1 Ohms | 68.1 Ohms | 68.1 Ohms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power(Watts) | 20W | 20W | 20W | 20W | 20W |
| Composition | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| TemperatureCoefficient | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C |
| CoatingHousingType | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
| MountingFeature | Flanges | Flanges | Flanges | Flanges | Flanges |
| Size/Dimension | 1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm) | 1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm) | 1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm) | 1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm) | 1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.561 (14.25mm) | 0.561 (14.25mm) | 0.561 (14.25mm) | 0.561 (14.25mm) | 0.561 (14.25mm) |