Vishay Dale RER50F14R7RC02
RER50F14R7RC02
Part No.:
RER50F14R7RC02
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER50F14R7RC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 20W
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER50
ProductStatus:
Active
Resistance:
14.7 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
20W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size/Dimension:
1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm)
Height-Seated(Max):
0.561 (14.25mm)