Vishay Dale RER45F10R0MC02
RER45F10R0MC02
Part No.:
RER45F10R0MC02
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER45F10R0MC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 10W
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER45
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size/Dimension:
0.750 L x 0.800 W (19.05mm x 20.32mm)
Height-Seated(Max):
0.405 (10.29mm)