Vishay Dale RER40F8R66RC02
RER40F8R66RC02
Part No.:
RER40F8R66RC02
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER40F8R66RC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 5W
Resistance:
8.66 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Size/Dimension:
0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.51mm)