RER40F7500RCSL.pdf
RER40F7500RCSL.pdf
| Resistance | 750 Ohms | 750 Ohms | 750 Ohms | 750 Ohms | 750 Ohms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power(Watts) | 5W | 5W | 5W | 5W | 5W |
| Composition | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| TemperatureCoefficient | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C | ±20ppm/°C |
| CoatingHousingType | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
| MountingFeature | Flanges | Flanges | Flanges | Flanges | Flanges |
| Size/Dimension | 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) | 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) | 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) | 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) | 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.335 (8.51mm) | 0.335 (8.51mm) | 0.335 (8.51mm) | 0.335 (8.51mm) | 0.335 (8.51mm) |