Vishay Dale RER40F3R00RCSL
RER40F3R00RCSL
Part No.:
RER40F3R00RCSL
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER40F3R00RCSL.pdf
Description:
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 5W
Resistance:
3 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Size/Dimension:
0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.51mm)