Vishay Dale RER40F1001MC02
RER40F1001MC02
Part No.:
RER40F1001MC02
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedRER40F1001MC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER40
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size/Dimension:
0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.51mm)