PCJ0G271MCL1GS.pdf
PCJ0G271MCL1GS.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| Series | PCJ | PCJ | PCJ | PCJ | PCJ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer |
| Capacitance | 270 µF | 270 µF | 270 µF | 270 µF | 270 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 15mOhm | 15mOhm | 15mOhm | 15mOhm | 15mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@HighFrequency | 3.2 A @ 100 kHz | 3.2 A @ 100 kHz | 3.2 A @ 100 kHz | 3.2 A @ 100 kHz | 3.2 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) |