PCF0J101MCL4GB.pdf
PCF0J101MCL4GB.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| Series | PCF | PCF | PCF | PCF | PCF |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer |
| Capacitance | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 23mOhm | 23mOhm | 23mOhm | 23mOhm | 23mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@HighFrequency | 2.8 A @ 100 kHz | 2.8 A @ 100 kHz | 2.8 A @ 100 kHz | 2.8 A @ 100 kHz | 2.8 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) |