KTS251B155M76N0T00.pdf
KTS251B155M76N0T00.pdf
| Image |  |
| Series | NTS | NTS | NTS | NTS | NTS |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 250V | 250V | 250V | 250V | 250V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.295 L x 0.248 W (7.50mm x 6.30mm) | 0.295 L x 0.248 W (7.50mm x 6.30mm) | 0.295 L x 0.248 W (7.50mm x 6.30mm) | 0.295 L x 0.248 W (7.50mm x 6.30mm) | 0.295 L x 0.248 W (7.50mm x 6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) |