KTJ251B155M55BFT00.pdf
KTJ251B155M55BFT00.pdf
| Image | |||||
| Series | KTJ, NTJ | KTJ, NTJ | KTJ, NTJ | KTJ, NTJ | KTJ, NTJ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 250V | 250V | 250V | 250V | 250V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.236 L x 0.209 W (6.00mm x 5.30mm) | 0.236 L x 0.209 W (6.00mm x 5.30mm) | 0.236 L x 0.209 W (6.00mm x 5.30mm) | 0.236 L x 0.209 W (6.00mm x 5.30mm) | 0.236 L x 0.209 W (6.00mm x 5.30mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) |