KTD101B475M55A0T00.pdf
KTD101B475M55A0T00.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | NTD | NTD | NTD | NTD | NTD |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.295 L x 0.177 W (7.50mm x 4.50mm) | 0.295 L x 0.177 W (7.50mm x 4.50mm) | 0.295 L x 0.177 W (7.50mm x 4.50mm) | 0.295 L x 0.177 W (7.50mm x 4.50mm) | 0.295 L x 0.177 W (7.50mm x 4.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) | 0.354 (9.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |