IXTN90P20P.pdf
IXTN90P20P.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTN90P20P.
| Image |  |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | PolarP™ | PolarP™ | PolarP™ | PolarP™ | PolarP™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 44mOhm @ 500mA, 10V | 44mOhm @ 500mA, 10V | 44mOhm @ 500mA, 10V | 44mOhm @ 500mA, 10V | 44mOhm @ 500mA, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 205 nC @ 10 V | 205 nC @ 10 V | 205 nC @ 10 V | 205 nC @ 10 V | 205 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 12000 pF @ 25 V | 12000 pF @ 25 V | 12000 pF @ 25 V | 12000 pF @ 25 V | 12000 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) |