EV1V471MP51016ER.pdf
EV1V471MP51016ER.pdf
| Image |  |
| Series | EV | EV | EV | EV | EV |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 470 µF | 470 µF | 470 µF | 470 µF | 470 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 910 mA @ 120 Hz | 910 mA @ 120 Hz | 910 mA @ 120 Hz | 910 mA @ 120 Hz | 910 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz |
| Impedance | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) |