EV1E471MP51012U.pdf
EV1E471MP51012U.pdf
| Image |  |
| Series | EV | EV | EV | EV | EV |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 470 µF | 470 µF | 470 µF | 470 µF | 470 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.5 A @ 100 kHz | 1.5 A @ 100 kHz | 1.5 A @ 100 kHz | 1.5 A @ 100 kHz | 1.5 A @ 100 kHz |
| Impedance | 39 mOhms | 39 mOhms | 39 mOhms | 39 mOhms | 39 mOhms |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) |