EPAG401ELL560MK35S.pdf
EPAG401ELL560MK35S.pdf
| Series | PAG | PAG | PAG | PAG | PAG |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 56 µF | 56 µF | 56 µF | 56 µF | 56 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 420 mA @ 120 Hz | 420 mA @ 120 Hz | 420 mA @ 120 Hz | 420 mA @ 120 Hz | 420 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 756 mA @ 100 kHz | 756 mA @ 100 kHz | 756 mA @ 100 kHz | 756 mA @ 100 kHz | 756 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) |