United Chemi-Con EMZA160ADA471MHA0G
EMZA160ADA471MHA0G
Part No.:
EMZA160ADA471MHA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedEMZA160ADA471MHA0G.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Alchip™- MZA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
600 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)