United Chemi-Con EMVA500ADA101MHA0G
EMVA500ADA101MHA0G
Part No.:
EMVA500ADA101MHA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedEMVA500ADA101MHA0G.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Alchip™- MVA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
190 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
205.2 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)