EL2C470MPH1212S.pdf
EL2C470MPH1212S.pdf
| Image |  |
| Series | EL | EL | EL | EL | EL |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF | 47 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 160 V | 160 V | 160 V | 160 V | 160 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@HighFrequency | 750 mA @ 100 kHz | 750 mA @ 100 kHz | 750 mA @ 100 kHz | 750 mA @ 100 kHz | 750 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 2.3 Ohms | 2.3 Ohms | 2.3 Ohms | 2.3 Ohms | 2.3 Ohms |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) | 0.531 (13.50mm) |