United Chemi-Con EKY-500ELL122MLN3S
EKY-500ELL122MLN3S
Part No.:
EKY-500ELL122MLN3S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedEKY-500ELL122MLN3S.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Series:
KY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.806 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.01 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)