EKXG161ELL101MK25S.pdf
EKXG161ELL101MK25S.pdf
| Series | KXG | KXG | KXG | KXG | KXG |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 160 V | 160 V | 160 V | 160 V | 160 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 620 mA @ 120 Hz | 620 mA @ 120 Hz | 620 mA @ 120 Hz | 620 mA @ 120 Hz | 620 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.395 A @ 100 kHz | 1.395 A @ 100 kHz | 1.395 A @ 100 kHz | 1.395 A @ 100 kHz | 1.395 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.984 (25.00mm) | 0.984 (25.00mm) | 0.984 (25.00mm) | 0.984 (25.00mm) | 0.984 (25.00mm) |