EKMH160VSN103MP30U.pdf
| Series | KMH | KMH | KMH | KMH | KMH |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 10000 µF | 10000 µF | 10000 µF | 10000 µF | 10000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 66mOhm @ 120Hz | 66mOhm @ 120Hz | 66mOhm @ 120Hz | 66mOhm @ 120Hz | 66mOhm @ 120Hz |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Applications | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 1.97 A @ 120 Hz | 1.97 A @ 120 Hz | 1.97 A @ 120 Hz | 1.97 A @ 120 Hz | 1.97 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 2.1276 A @ 100 kHz | 2.1276 A @ 100 kHz | 2.1276 A @ 100 kHz | 2.1276 A @ 100 kHz | 2.1276 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) | 0.394 (10.00mm) |
| Size/Dimension | 0.866 Dia (22.00mm) | 0.866 Dia (22.00mm) | 0.866 Dia (22.00mm) | 0.866 Dia (22.00mm) | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) | 1.181 (30.00mm) |