EK1C102MP51016R.pdf
EK1C102MP51016R.pdf
| Image |  |
| Series | EK | EK | EK | EK | EK |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 1.092 A @ 120 Hz | 1.092 A @ 120 Hz | 1.092 A @ 120 Hz | 1.092 A @ 120 Hz | 1.092 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz | 1.82 A @ 100 kHz |
| Impedance | 40 mOhms | 40 mOhms | 40 mOhms | 40 mOhms | 40 mOhms |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |
| Size/Dimension | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) |