EK0J222MP30820E.pdf
EK0J222MP30820E.pdf
| Image |  |
| Series | EK | EK | EK | EK | EK |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 2200 µF | 2200 µF | 2200 µF | 2200 µF | 2200 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 864 mA @ 120 Hz | 864 mA @ 120 Hz | 864 mA @ 120 Hz | 864 mA @ 120 Hz | 864 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.44 A @ 100 kHz | 1.44 A @ 100 kHz | 1.44 A @ 100 kHz | 1.44 A @ 100 kHz | 1.44 A @ 100 kHz |
| Impedance | 22 mOhms | 22 mOhms | 22 mOhms | 22 mOhms | 22 mOhms |
| LeadSpacing | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) |
| Size/Dimension | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.846 (21.50mm) | 0.846 (21.50mm) | 0.846 (21.50mm) | 0.846 (21.50mm) | 0.846 (21.50mm) |