Panasonic Electronic Components EEH-AZC1J680B
EEH-AZC1J680B
Part No.:
EEH-AZC1J680B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedEEH-AZC1J680B.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 68UF 20% 63V T/H
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
ZC
ProductStatus:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Features:
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.4 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)