Panasonic Electronic Components EEF-CD0D121XE
EEF-CD0D121XE
Part No.:
EEF-CD0D121XE
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedEEF-CD0D121XE.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 120UF 20% 2V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SP-Cap CD
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
2 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.075 (1.90mm)
SurfaceMountLandSize: