CED0J221MCB6358.pdf
CED0J221MCB6358.pdf
| Image |  |
| Series | CED | CED | CED | CED | CED |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 220 µF | 220 µF | 220 µF | 220 µF | 220 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V | 6.3 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 92 mA @ 120 Hz | 92 mA @ 120 Hz | 92 mA @ 120 Hz | 92 mA @ 120 Hz | 92 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 230 mA @ 100 kHz | 230 mA @ 100 kHz | 230 mA @ 100 kHz | 230 mA @ 100 kHz | 230 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 440 mOhms | 440 mOhms | 440 mOhms | 440 mOhms | 440 mOhms |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.244 (6.20mm) | 0.244 (6.20mm) | 0.244 (6.20mm) | 0.244 (6.20mm) | 0.244 (6.20mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) |