United Chemi-Con APXS100ARA121MF61G
APXS100ARA121MF61G
Part No.:
APXS100ARA121MF61G
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedAPXS100ARA121MF61G.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
NPCAP™-PXS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
27mOhm
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.32 A @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)