United Chemi-Con APXA4R0ARA101MF55G
APXA4R0ARA101MF55G
Part No.:
APXA4R0ARA101MF55G
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedAPXA4R0ARA101MF55G.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
NPCAP™-PXA
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.45 A @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)