APXA160ARA390MF55G.pdf
APXA160ARA390MF55G.pdf
| Image |  |
| Series | NPCAP™-PXA | NPCAP™-PXA | NPCAP™-PXA | NPCAP™-PXA | NPCAP™-PXA |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Type | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer |
| Capacitance | 39 µF | 39 µF | 39 µF | 39 µF | 39 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 37mOhm | 37mOhm | 37mOhm | 37mOhm | 37mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@HighFrequency | 2.05 A @ 100 kHz | 2.05 A @ 100 kHz | 2.05 A @ 100 kHz | 2.05 A @ 100 kHz | 2.05 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.205 (5.20mm) | 0.205 (5.20mm) | 0.205 (5.20mm) | 0.205 (5.20mm) | 0.205 (5.20mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) |