KYOCERA AVX AHA1010151M035R
AHA1010151M035R
Part No.:
AHA1010151M035R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
Valley Electronics(HK)LimitedAHA1010151M035R.pdf
Description:
CAP ALUM POLY HYB 150UF 35V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
AHA
ProductStatus:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
23mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.4 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)