80ZLH560MEFC18X20.pdf
80ZLH560MEFC18X20.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | ZLH | ZLH | ZLH | ZLH | ZLH |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 560 µF | 560 µF | 560 µF | 560 µF | 560 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 1.073 A @ 120 Hz | 1.073 A @ 120 Hz | 1.073 A @ 120 Hz | 1.073 A @ 120 Hz | 1.073 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | - | - | - | - | - |
| Impedance | 54 mOhms | 54 mOhms | 54 mOhms | 54 mOhms | 54 mOhms |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |
| Size/Dimension | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) |