450CXW120MEFR16X40.pdf
450CXW120MEFR16X40.pdf
| Image | |||||
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | CXW | CXW | CXW | CXW | CXW |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 120 µF | 120 µF | 120 µF | 120 µF | 120 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 450 V | 450 V | 450 V | 450 V | 450 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 820 mA @ 120 Hz | 820 mA @ 120 Hz | 820 mA @ 120 Hz | 820 mA @ 120 Hz | 820 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.23 A @ 10 kHz | 1.23 A @ 10 kHz | 1.23 A @ 10 kHz | 1.23 A @ 10 kHz | 1.23 A @ 10 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |
| Size/Dimension | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) | 1.654 (42.00mm) |