400BXW100MEFR18X25.pdf
400BXW100MEFR18X25.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | BXW | BXW | BXW | BXW | BXW |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF | 100 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 710 mA @ 120 Hz | 710 mA @ 120 Hz | 710 mA @ 120 Hz | 710 mA @ 120 Hz | 710 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.598 A @ 100 kHz | 1.598 A @ 100 kHz | 1.598 A @ 100 kHz | 1.598 A @ 100 kHz | 1.598 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |
| Size/Dimension | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.063 (27.00mm) | 1.063 (27.00mm) | 1.063 (27.00mm) | 1.063 (27.00mm) | 1.063 (27.00mm) |