250TXW39MEFR8X30.pdf
250TXW39MEFR8X30.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | TXW | TXW | TXW | TXW | TXW |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 39 µF | 39 µF | 39 µF | 39 µF | 39 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 370 mA @ 120 Hz | 370 mA @ 120 Hz | 370 mA @ 120 Hz | 370 mA @ 120 Hz | 370 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 518 mA @ 100 kHz | 518 mA @ 100 kHz | 518 mA @ 100 kHz | 518 mA @ 100 kHz | 518 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) |
| Size/Dimension | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.280 (32.50mm) | 1.280 (32.50mm) | 1.280 (32.50mm) | 1.280 (32.50mm) | 1.280 (32.50mm) |