10ZLH1000MEFCT78X16.pdf
10ZLH1000MEFCT78X16.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon | Rubycon |
| Series | ZLH | ZLH | ZLH | ZLH | ZLH |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz | 750 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.25 A @ 100 kHz | 1.25 A @ 100 kHz | 1.25 A @ 100 kHz | 1.25 A @ 100 kHz | 1.25 A @ 100 kHz |
| Impedance | 45 mOhms | 45 mOhms | 45 mOhms | 45 mOhms | 45 mOhms |
| LeadSpacing | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) | 0.138 (3.50mm) |
| Size/Dimension | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) | 0.689 (17.50mm) |